SZCZEGÓLNIE TERAZ,
NA WIOSNĘ
FILMY BAVO DEFURNE
Belgia, art/dramat/romans
OGNISKO
MARYNARZ
ŚWIĘTY
SZCZEGÓLNIE TERAZ, NA WIOSNĘ
poster

Piękno i zepsucie, młodość i wyrachowanie – oto cztery filmy belgijskiego reżysera, Bavo Defurne’a, zaliczane już do klasyki kina gejowskiego.

Krótkometrażówki urodzonego w Gandawie twórcy opowiadają o pierwszych erotycznych zauroczeniach i rozczarowaniach, o fascynacji młodym męskim ciałem, o poszukiwaniach miejsca na Ziemi. Defurne odwołuje się w swej twórczości do ikon kultury gejowskiej takich jak święty Sebastian czy Jean Genet, a także nawiązuje do estetyki mistrzów kina i popkultury : Carla Theodora Dreyera, Siergieja Eisensteina, Leni Riefenstahl, Pierre’a i Gillesa.

3 POWODY, DLA KTORYCH TRZEBA ZOBACZYĆ FILMY DEFURNE'A

  1. Jest w nich dużo młodych i nagich męskich ciał.
  2. Są wyrafinowane stylistycznie.
  3. W poruszający sposób opowiadają o dojrzewaniu i pierwszych miłościach.

NIEKTÓRE NAGRODY I FESTIWALE

  1. Hamburg Schwul-Lesbische Filmtage - specjalne wyróżnienie jurorów
  2. London Lesbian and Gay Film Festival - Nagroda Specjalna Jury
  3. Torino Lesbian and Gay Film Festival - specjalne wyróżnienie jurorów i Nagroda Publiczności

BAVO DEFURNE - REŻYSER

Urodzony w 1971 roku, absolwent Lukas St Art School w Brukseli, artysta, fotograf i filmowiec. Bavo Defurne zasłynął debiutancką serią nagradzanych przez krytyków filmów krótkometrażowych, które eksplorowały tematy stale pojawiające się w jego twórczości: homoseksualnej miłości i straty, ciała, siły natury i ciszy.

Ognisko (Kampvuur, 2000) było największym osiągnięciem Bavo jako twórcy filmów krótkometrażowych. Prezentowane było na najważniejszych festiwalach i zdobywało wiele nagród. Zostało kupione przez wiele stacji telewizyjnych, w tym Canal+ we Francji i Channel 4 w Wielkiej Brytanii.

Kompilacja filmów krótkometrażowych Bavo Defurne była dystrybuowana w kinach i na DVD w wielu krajach. Poszczególne filmy prezentowane były również w galeriach sztuki, w tym w Kunsthalle w Wiedniu i w Sala Kubo-Kutxa w San Sebastian.

W 2011 roku Bavo Defurne napisał i wyreżyserował pierwszy film pełnometrażowy Noordzee,Texas, w którym rozwija wcześniej podejmowane tematy.

Bavo Defurne mieszka w Ostend w Belgii, na wybrzeżu gdzie powstawały zdjęcia do Noordzee, Texas.

foto1 foto2 foto3
foto4 foto5 foto6

PARTNERZY I PATRONAT MEDIALNY

queer.pl bearbook.pl homiki.pl Replika queercafe.pl homoseksualizm.pl
PortalFilmowy.pl.pl Soul Magazine stopklatka.pl IRKA Filmaster plasterlodzki.pl