poster

Czuły i poruszający dokument o niezwykłej sile rodzinnych więzi.

Chociaż większość swojego życia spędził w żeńskim ciele, Coby od zawsze czuł się mężczyzną. W wieku 23 lat postanowił poddać się tranzycji. Fizyczna metamorfoza wpłynęła nie tylko na niego, ale i na jego najbliższych. Za namową stojącego za kamerą brata, Coby zgodził się pokazać cały proces w filmie. Jego historia to zapis rodzinnych relacji w obliczu wielkich, życiowych zmian.

REŻYSER O FILMIE

Pojechałem do USA mając dokładny plan na film o tranzycji mojego przyrodniego brata. Kiedy jednak zaczęliśmy zdjęcia, poczułem, że w tym procesie chodzi o coś głębszego. W końcu otworzyła się przede mną i przed moją kamerą cała rodzina. Wówczas zdałem sobie sprawę, że ten dokument nie będzie po prostu historią transformacji Coby'ego i że muszę zrozumieć również tych, któzy byli blisko niego i którzy wspierali go przez ten cały czas.

Przywiązanie do skrupulatnego przedstawienia faktów ustąpiło emocjonalnemu, uczuciowemu podejściu. Odsunęliśmy się od ciała, zbliżając się do umysłu. Przestaliśmy pytać "dlaczego?", zaczęliśmy pytać "jak?". Jak wysoka jest stawka tych zmian dla całej rodziny? Narracja filmu została więc przesunięta z perspektywy Coby'ego na perspektywę jego najbliższych. To, co było najistotniejsze dla jednej osoby, zmusiło pozostałych do własnych poszukiwań. Na swój sposób wszyscy musieli przejść tę ciężką próbę. I w końcu wyszli z niej dużo pełniejsi i bardziej doświadczeni.

Ten portret mojego brata przyrodniego zmienił się w metaforę naszych zdolności do zmiany i adaptacji do zdarzeń, których nie możemy uniknąć - w sytuacji, która dla osób transseksualnych jest więcej niż niekomfortowa. Jak ujął to Will, ojciec Coby'ego, podczas wywiadu: "Zmienianie się przynosi konsekwencje, ale niezmienianie się również je przynosi."