DŹWIĘKI CISZY
reż. Kit Hung
Szwajcaria/Chiny
dramat
DŹWIĘKI CISZY

DŹWIĘKI CISZY to film o stracie. Kiedy odchodzi ktoś najbliższy, pozostaje cisza, której brzmienie jest nie do zniesienia.

Ricky jest Chińczykiem. Pascal pochodzi ze Szwajcarii. Spotykają się w Hong Kongu, gdzie obaj są imigrantami. Ich wzajemna fascynacja podszyta jest obawą, czy nie łączy ich tylko wyobcowanie i lęk przed samotnością.
Gdy Pascal ginie w wypadku, Ricky udaje się do Szwajcarii, by tam znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Nie spodziewa się jednak, że spotka mężczyznę, który wygląda zupełnie jak Pascal, lecz jest całkowicie innym człowiekiem.

Ten debiut młodego chińskiego reżysera został wybrany do sekcji Forum na Berlinale 2009. Otrzymał także specjalne wyróżnienie na festiwalu filmów LGBT w Turynie.

OD REŻYSERA

Chińczycy wierzą, że dusza zmarłego wraca do jego domu. Sporządza się dla niej specjalną zupę, która oczyszcza pamięć i przygotowuje do ponownego narodzenia. W 2003 roku odeszły 3 osoby, które były bardzo ważne w moim życiu: rodzice mojego partnera, mieszkający w małej szwajcarskiej wiosce, oraz mój przyjaciel, który popełnił samobójstwo. Czasami budzę się rano i wciąż jeszcze chcę do nich zadzwonić albo pojechać na ich piękną farmę. Ale to wszystko już odeszło.

Ta walka świadomości, że ktoś już odszedł, z podświadomym pragnieniem bycia blisko była bezpośrednią inspiracją do nakręcenia filmu DŹWIĘKI CISZY. Wierzę, że jest to uniwersalne uczucie wszystkich, którzy doświadczyli straty ukochanej osoby.

Jak długo trwa, żeby pogodzić się ze śmiercią kogoś bliskiego?

DŹWIĘKI CISZY to film o godzeniu się ze stratą. Ukazuje różnice między wschodnią a zachodnią filozofią życia, postrzeganiem śmierci i tego, co następuje po niej. Jednocześnie poszukuje tego, co wspólne. Próbuje rozmywać granice wyznaczane przez normy etyczne, narodowość czy seksualność.

Kit Hung

NAGRODY

Berlinale 2009
Forum

Torino Glbt Film Festival 2009
Specjalne Wyróżnienie
Nagroda Nuovi Sguardi

GDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ

Film można zobaczyć w serwisie outfilm.pl. Wcześniej pokazywany był na festiwalach (m. in. na Philips Cinema Mundi w Łodzi) oraz na pojedynczych pokazach specjalnych w kinach. Tongariro wydało specjalną limitowaną edycję filmu na DVD. "Dźwięki ciszy" był też emitowany w telewizji n na kanale nFilm i nFilm 2.

DŹWIĘKI CISZY - foto1 DŹWIĘKI CISZY - foto2 DŹWIĘKI CISZY - foto3
DŹWIĘKI CISZY - foto4 DŹWIĘKI CISZY - foto5 DŹWIĘKI CISZY - foto6

SOUNDLESS WIND CHIME KEEP IN TOUCH COMPANY PRESENT WRITTEN AND DIRECTED BY KIT HUNG STARRING LU YULAI BERNHARD BULLING WONG SIU YING WELLA ZHANG LI FONG GILLES TSCHUDI RUTH SCHWEGLER HANNES LINDENBLATT DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY ALEX SHI YUE VISUAL CONSULTANT PHOEBE WONG PRODUCTION DESIGNERS NAM LAU (HONG KONG) GILL WONG (SWITZERLAND) COSTUME DESIGNER IDA TRIEU MUSIC BY CLAUDIO PUNTINIS AND INSA RUDOLPH OF SEPIASONIC CHET LAM OF LYFE SOUND DESIGNER ROBERT PORTER OF YELLOW FROG MEDIA POST PRODUCTION SUPERVISOR AND COLORIST MICHAEL RUEPP VISUAL EFFECT DINO ZIZZARI MARTIN BECK THOMAS SCHMIDT LINE PRODUCERS HEIDI NG (HONG KONG) CHARLENE CHAO (BEIJING) CO PRODUCER STELLA SZE ASSOCIATE PRODUCERS LAR C. ARNOLD PRODUCERS JACQUELINE LIU KIT HUNG MIN LI MARTI LILIANE OTT PHILIP DELAQUIS STEFAN ZUBER

        take-me.pl