MĘŻCZYZNA DO WYNAJĘCIA
reż. Andrew Haigh
Wielka Brytania, dramat
poster

Dokumentalno-fabularny obraz świata męskiej prostytucji w Londynie. Debiutancki film Andrew Haigha, twórcy ZUPEŁNIE INNEGO WEEKENDU, zdobywca Nagrody Specjalnej na Atlanta Film Festival i Nagrody Specjalnej za Reżyserię na L.A. Outfest.

Pete (Peter Pittaros) się prostytuuje, lubi to i chce osiągnąć sukces w swoim zawodzie. Stawia na promocję i elastyczność – obsługuje każdego klienta o każdej porze. Jest w stanie posunąć się bardzo daleko.

Kale (Lewis Wallis), chłopak Pete’a, też umawia się z facetami, ale pragnie poważnego związku. Jednak dla Pete’a seks to przede wszystkim pieniądze.

Agresja, przemoc, imprezy, narkotyki, strzępki życia prywatnego i tłumione emocje. Poznaj MĘŻCZYZNĘ DO WYNAJĘCIA!

O FILMIE

MĘŻCZYZNA DO WYNAJĘCIA, film w reżyserii Andrew Haigha, powstawał przez ponad rok z udziałem mężczyzn powiązanych zawodowo z seksbiznesem. Fabuła portretuje ich świat, zacierając granice między fikcją a dokumentem. Dzięki temu umożliwia wgląd w życie chłopaków z zachowaniem autentyzmu i intymności. Szczery, pozbawiony ocen, śmiały obraz odsłania niewidoczną na co dzień subkulturę.

OD REZYSERA

Życie chłopaków do wynajęcia często przedstawiane jest albo jako seksowne i olśniewające albo zrujnowane przez przemoc i narkotyki. Ja podjąłem próbę zbliżenia się do rzeczywistości, skupiałem się więc na ich codziennych sprawach, na podstawowych faktach dotyczących ich pracy i na prawdziwych osobach kryjących się za sieciowymi profilami, czy ogłoszeniami w prasie. Nie chciałem wpisywać się w oczekiwania widzów względem tego rodzaju filmu ani też ugrzeczniać go z myślą o szerszej publiczności.

Szybko uznałem, że mój projekt będzie pozbawiony wartości, jeśli nie zaangażuję do niego ludzi mających wiedzę o branży erotycznej. Pierwszy szkic nabrał kształtów dopiero po castingach i podlegał dalszym zmianom w trakcie zdjęć. Zawsze jednak opierał się na rzeczywistych doświadczeniach. Nigdy nie powstał jako taki scenariusz, a jedynie szkielet fabuły, w ramach którego w drodze improwizacji kręciliśmy wszystkie sceny. Efektem tej metody było zatarcie granic między dokumentem a fikcją, których elementy zostały wykorzystane na potrzeby opowiadanej historii. Chciałem, żeby film zachował pełen autentyzm, co nie znaczyło, że wszystko to faktycznie się wydarzyło. W końcu życie eskorta obfituje w różne wersje prawdy, jest mieszanką rzeczywistości i fantazji. I tę ideę chciałem zastosować do samej konstrukcji filmu.

RECENZJE

Fascynujący… Poważny i ujmujący. Uwagę przykuwają nie odważne sceny seksu, ale porównywalny z filmami Mike’a Leigh tragikomiczny klimat kryzysu egzystencjalnego przedstawicieli społecznych dołów.
- Nigel Andrews, Financial Times -

Wyreżyserowany przez Andrew Haigha z ogromną wrażliwością obraz, stworzony z godnym podziwu artyzmem i wyczuciem. Fabuła łączy fikcję z dokumentem, bazując na prawdziwych opowieściach uzbieranych w ciągu roku pracy. Ulotne chwile w błyskach dyskotekowego stroboskopu redukują wszystkich bohaterów do roli atomów, zderzających się w akceleratorze cząstek elementarnych, ale Haigh w swojej genialności woli skupiać się na pojedynczych osobach i ich z codziennym życiu pełnym prostoty i niespodziewanego piękna.
- Ken Russell, The Times -

Dzięki swojej naturalistycznej estetyce jest to kino odważne i pozbawione efektów, a jednocześnie otwarte na człowieka i momentami sięgające głębi. Nie ma tu miejsca na grożenie palcem z wyższością albo schlebianie pokusie podglądactwa: Haigh chce, żeby jego widownia sama wyciągała wnioski.
- Michael Gillespie , The Skinny -

Kawał niezwykle poważnego, opartego na faktach dramatu, który mógłby być XXI-wieczną kontynuacją filmu Flesh Andy’ego Warhola. Smutek w nim bierze się nie z moralnej dezaprobaty wobec prostytucji, ale z panującego współcześnie poczucia pustki, które doskwiera Pete’owi. Oprócz świetnych zdjęć mocną stroną filmu jest aktorstwo – głębokie, lecz na tyle zwyczajne, że nadal przykuwa uwagę. MĘŻCZYZNA DO WYNAJĘCIA nie jest bynajmniej łatwym kąskiem.
- San Francisco Bay Guardian -

MĘŻCZYZNA DO WYNAJĘCIA to frapujące, choć smutne spojrzenie na ukryty świat prostytucji – pełne szczerości, prawdziwych uczuć, seksu i nierzadko szokującego realizmu. Reżyser Andrew Haigh rzuca światło na zwykle niezrozumianą część gejowskiej społeczności.
- Magazyn Attitude -

To czarna komedia, pełna świetnych dialogów i zasługująca na sukces wśród masowej widowni.
- Charlotte O’Sullivan, Evening Standard -

foto1 foto2 foto3