poster

Do ślubu pozostały tylko dwa tygodnie. Anita pogodziła się już z tym, że nie będzie na nim jej rodziców, którzy zaginęli wiele lat temu podczas wojny w Kosowie. Teraz sama bardzo chce założyć rodzinę, jednak jej narzeczony ma wątpliwości. Sytuację komplikuje powrót do kraju najlepszego przyjaciela pana młodego, z którym od lat nie miał kontaktu, a który chce teraz wrócić do jego życia.

Opowieść o nieszczęśliwym trójkącie miłosnym w cieniu wojny na Bałkanach. Nagroda krytków FIPRESCI oraz Specjalna Nagroda Jury na festiwalu w Tallinnie.

ZOBACZ ZWIASTUN

REŻYSERKA O FILMIE

„Po zakończeniu wojny, kiedy uzyskałam podstawowe wolności, których odmawiano mi całe dzieciństwo, zaczęłam zastanawiać się nad zmarginalizowanymi grupami w naszym społeczeństwie, które wciąż nie mogą cieszyć się pełnią praw człowieka. Jedną z tych grup jest społeczność LGBT, która bez wątpienia jest najbardziej lekceważona ze wszystkich. Osoby LGBT, choć chronione prawnie, są nieustannie zagrożone, poniżane i fizycznie atakowane, na co państwo przymyka oczy. Ukrywanie tożsamości pozostaje jedynym sposobem na przetrwanie. Spora część z tych osób zmuszana jest do zawierania małżeństw z osobami płci przeciwnej, co oczywiście prowadzi do nieszczęść między nimi. W naszym filmie bohaterką jest kobieta, całkowicie zaszczuta i pozbawiona głosu przez patriarchalne społeczeństwo. Dla mnie ta sytuacja jest nie do zaakceptowania. Jednocześnie nie rozumiem, dlaczego dwie kochające się osoby nie mogą być razem. Dlatego wydaje mi się, że miłość par jednopłciowych to współczesna historia Romea i Julii.” Blerta Zeqiri, reżyserka.

Nagroda FIPRESCI oraz Specjalna Nagroda Jury na Tallinn Black Nights Film Festival.