Dlaczego nie ty

Mario, młody tancerz mieszkający w małej wiosce w Południowym Tyrolu, musi stawić czoła stracie swojego ukochanego najlepszego przyjaciela Lenza, ofiary ataku terrorystycznego, który miał miejsce w klubie gejowskim w Rzymie.

Między prowincjonalizmem, a wolnością. Homoseksualizmem i tańcem, a islamskim terroryzmem.

Mario kocha taniec, jednak dla kogoś takiego jak on marzenia o karierze pozostają odległą mrzonką. Mieszka z matką nad wiejską rzeźnią, pracuje jako cukiernik i podejmuje się dorywczych prac. Jego ukochany przyjaciel Lenz patrzy z nadzieją w świetlaną przyszłość - chce być aktorem i jako syn bogatego winiarza ma na to duże szanse.

Podczas pobytu w Rzymie - gdzie Lenz wyjeżdża na stypendium dla utalentowanych studentów, stają się ofiarami ataku terrorystycznego w gejowskim klubie. Lenzo umiera, a Mario, który odwiedził go w mieście, przeżywa bez obrażeń. Podczas gdy mieszkańcy prowincjonalnej, tyrolskiej wsi zdają się oskarżać chłopaka, zamiast mu pomóc, przebyta trauma sprawia, że czuje się jeszcze bardziej wyobcowany i wraca do dawnych nałogów.

W trakcie jednej z wycieczek kolejką linową do miasta, spotyka Nadima, dawnego znajomego ze szkoły, muzułmanina, który pracuje w mieście rozdając Koran. Niespodziewanie to właśnie u niego znajduje wsparcie. 

“Dlaczego nie ty” to debiut reżyserski Evi Romen. Osadzony w Południowym Tyrolu, jako tło tematyczne wykorzystuje niejednoznaczność i wewnętrzny konflikt.