PIĘKNO
RPA/Niemcy/Francja
dramat, 99 min.
poster
Wstrząsający film o skrywanych żądzach, które prowadzą do tragicznego finału.

Czterdziestoletni François posiada własną firmę. Ma żonę i dwie córki. Jedną z nich właśnie wydaje za mąż. Na weselu pośród gości dostrzega swojego bratanka, Christiana, przystojnego studenta prawa. Od tej chwili nie może przestać o nim myśleć. Rodzi się obsesja.

ZOBACZ ZWIASTUNO FILMIE

PIĘKNO było oficjalnym kandydatem RPA do Oscara. Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Cannes. W Polsce PIĘKNO pokazywane było na Festiwalu Nowe Horyzonty oraz na Festiwalu Filmy Świata „Ale Kino”. Film wzbudza dyskusje wśród krytyków i publiczności i nikogo nie pozostawia obojętnym.

TOMASZ RACZEK - portalfilmowy.pl

Nie ma nic bardziej męczącego niż zablokowany świat emocji, pragnień, i potrzeb. Wtedy pod pokrywką spokoju zaczynają prężyć się demony. Gdyby ich nie upychać w ukryciu i nie podgrzewać, być może okazałyby się aniołami, ale sponiewierane przez obyczajową poprawność zamieniają się w wektory zagłady. Gdy wreszcie wybuchają... droga prowadzi już tylko w dół, gdzie całkiem ciemno.

Zaprzeczone uczucia, zaprzeczone emocje, zaprzeczona identyfikacja... Gdy wszystko jest odwrotnie, człowiek staje się odbezpieczonym granatem. W ciszy, wśród grzecznych słów i nienagannych manier dochodzi do eksplozji, która niejednego widza wyrzuci z fotela. Po niej nie ma już powrotu do tego co było wcześniej. Są tylko gruzy.

PIOTR PLUCIŃSKI - Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Fabuła filmu PIĘKNO jest na pozór prosta. François, białoskóry, czterdziestoparoletni mieszkaniec RPA, przeżywa kryzys. Cierpi z powodu niespełnienia i braku zainteresowania ze strony najbliższych mu osób. Jego konfrontacja z własnymi lękami i słabościami ma swój początek podczas ślubu córki. W trakcie ceremonii François nie spogląda na młodą parę, jego pożądliwe zainteresowanie budzi przystojny bratanek…

Film Olivera Hermanusa zebrał podczas festiwalu w Cannes różne recenzje. Krytyków podzieliła w szczególności jedna, pojawiająca się pod koniec filmu scena – drastyczna i zupełnie nieoczekiwana. Jedni szukali w niej uzasadnienia, inny dopatrywali się odwagi autora. Ale, jak napisał jeden z recenzentów, zdradzić ją nieświadomemu widzowi, to jak obnażyć przed nim istotę Wyspy tajemnic Martina Scorsese czy Gry wstępnej Takashiego Miike. Szok jest porównywalny, choć już od pierwszych ujęć subtelnie sygnalizowany.

PIĘKNO to powolny, impresyjny portret człowieka wbrew woli pozostawionego samemu sobie, portret dosadny, do którego bardzo przewrotnym kluczem jest nazwisko Rolanda Emmericha, hollywoodzkiego barona, który przed laty osobiście namaścił Hermanusa.

NIEKTÓRE NAGRODY I FESTIWALE

  1. Cannes Film Festival - Queer Palm
  2. Zurich Film Festival - Golden Eye dla Deona Lotza, Najlepszego Aktora
  3. Durban Film Festival
  4. Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty
  5. Melbourne International Film Festival
  6. Toronto International Film Festival
  7. Athens Film Festival
  8. Zurich Film Festival
  9. Rio de Janeiro International Film Festival
  10. London Film Festival

OLIVER HERMANUS - REŻYSER

Urodził się w Cape Town. Studiował film, media i sztuki wizualne. Po studiach pracował jako reporter dla agencji prasowej RPA. Podczas studiów na London Film School stworzył swój pierwszy film „Shirley Adams”, którego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w 2009 roku. Nominowany był do nagrody Sutherland Award na Festiwalu Filmowym w Londynie oraz do nagrody Ingmar Bergman Debut na festiwalu w Goteborgu. Film „Shirley Adams” zdobył wiele nagród na całym świecie, między innymi Grand Prix na Amiens International Film Festival oraz trzy nagrody na Durban Film Festival.

W 2009 roku Oliver Hermanus został zaproszony na 19 sesję Cinefondation organizowaną przez Festiwal Filmowy w Cannes.

foto1 foto2 foto3
foto4 foto5 foto6

PARTNERZY I PATRONAT MEDIALNY

Program 3 Polskiego Radia TVP Kultura stopklatka.pl PortalFilmowy.pl Soul Magazine dlastudenta.pl Filmaster Take Me Interia.pl
queer.pl homiki.pl Replika bearbook.pl 5kg kultury queercafe.pl IRKA homoseksualizm.pl INDEPENDENT