Pieśń słonia

Image:

Michael (Xavier Dolan) zabił swoją matkę, słynną śpiewaczkę operową. Wyrokiem sądu został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Jest tam już ponad 5 lat. Nagle w niejasnych okolicznościach znika doktor Lawrence, który prowadził jego terapię. Dyrektor szpitala, doktor Green, postanawia przesłuchać Michaela. Ten zgadza się na współpracę, ale na własnych warunkach. Odkrywając kolejne sekrety wciąga doktora Greena w przebiegłą grę. „Pieśń słonia” to kanadyjski dramat ze świetną kreacją aktorską Xaviera Dolana („Zabiłem moją matkę”, „Wyśnione miłości”, „Tom”), któremu towarzyszą takie gwiazdy jak Bruce Greenwood („Star Trek”, „Ja, robot”), Catherine Keener (dwukrotnie nominowana do Oscara za „Capote” i „Być jak John Malkovich”) oraz Carrie-Anne Moss (seria „Matrix”, „Memento”). Film miał premierę na Festiwalu w Toronto.

Zobacz zwiastun

O filmie

Reżyser Charles Binamé o filmie:

Zainspirowany sztuką Nicolasa Billona film "Pieśń słonia" to jakby historia w historii, jak rosyjska lalka matrioszka. To metafora umysłu młodego Michaela zamkniętego na oddziale psychiatrycznym. Każdym posunięciem odsłania nowe, nieprzewidziane fakty i w ten sposób manipuluje doktorem Greenem. Ich zacięta, a jednocześnie intymna relacja odbija się echem daleko poza murami szpitala. Rezonuje wydarzeniami z przeszłości, ale przede wszystkim ma istotny wpływ na teraźniejszość i przyszłość. Rozgrywka Michaela staje się areną dla prawdy i ironicznie, miłości, której osamotniony chłopiec nigdy nie doświadczył. Dla mnie w tym właśnie tkwi piękno tego filmu.

"Dolan szarżuje. Kokietuje, lawiruje między agresją a poufałością, szczerzy się i eksponuje białe ząbki. Jest irytujący – i świetnie sprawdza się jako pacjent, który odwraca role i terapeutyzuje swoich lekarzy na kozetce." Aktivist!

"To dramat z kryminalnym zacięciem fenomenalnie zagrany przez Dolana, który zaskakuje coraz większą twórczą dojrzałością." Kinoactive!

„PIEŚŃ SŁONIA to spektakl dwóch aktorów i dla nich warto ten film obejrzeć." FILM

REŻYSER - Charles Binamé

Charles Binamé urodził się w Belgii w 1949 roku po czym w młodym wieku wyjechał z rodzicami do Montrealu. W 1971, zaczął pracować jako asystent reżysera/drugi reżyser w National Film Board of Canada. Do jego największych sukcesów można zaliczyć, wygranie nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej za najlepszą reżyserie za film "The Rocket" oraz spektakularny sukces finansowy jego filmu "Seraphin, Heart of Stone" w Quebecu. Trylogia filmowa, rozpoczynająca się filmem Eldorado, przyniosła mu specjalne wyróżnienie w sekcji Director’s Fortnight w Cannes, a również wiele międzynarodowych nagród filmowych.