SZEREGOWY ROMEO
reż. Alan Brown
USA, dramat
poster
Akcja filmu dzieje się w szkole kadetów. Przyszli żołnierze poza wojskową musztrą zdobywają też ogólne wykształcenie. I tak na jednych z zajęć czytają „Romea i Julię” z podziałem na role. Okazuje się, że to, co przytrafia im się w pozalekcyjnym życiu, odpowiada emocjom, jakie przeżywają postacie z dramatu Szekspira.

ZOBACZ ZWIASTUNO FILMIE

„Szeregowy Romeo” to jeden z lepszych filmów LGBT ostatnich lat. Doskonały efekt świeżości, autentyczności i emocjonalnej głębi został uzyskany przede wszystkim dzięki młodym aktorom, którzy zdobywali doświadczenie na scenach nowojorskich teatrów. Dzieła Szekspira były prezentowane na setki sposobów. Jednak ta brawurowa reinterpretacja nadaje historii Romea i Julii zupełnie nowe znaczenie.

Tradycyjnie „Romeo i Julia” to romantyczna opowieść o młodzieńczej miłości, która musi przegrać ze sporem między rodami Montecchi i Capuleti. Reżyser „Szeregowego Romea” Alan Brown dostrzega w tej historii konflikt między pożądaniem i tożsamością, a społeczeństwem i jego instytucjami, między wolnością jednostki, a obowiązującymi normami. To kontrowersyjne spojrzenie jest w filmie Alana Browna jak najbardziej przekonujące nawet, kiedy w roli Julii występuje mężczyzna (doskonały Matt Doyle).

NIEKTÓRE NAGRODY I FESTIWALE

  1. OUTFEST – Najlepszy Film
  2. FRAMELINE – Oficjalna Selekcja
  3. Q FEST - Oficjalna Selekcja

ALAN BROWN - REŻYSER I SCENARZYSTA

„Szeregowy Romeo” to jego czwarty film. Pierwszą półgodzinną fabułą „O Beautiful” zdobył w 2002 roku nagrodę Future Filmmaker na Palm Springs International Short Film Festival i od razu uczestniczył w Oficjalnej Selekcji na Sundance. Jego debiut pełnometrażowy „Book of Love” był nominowany do Grand Jury Prize na Sundance w 2004 roku i został doceniony ze względu na „erotyzm wywołujący ciarki i cwaną inteligencję”.

Drugi film pełnometrażowy Alana, „Superheroes”, został doceniony przez krytyków za niespotykane współczucie, a także przez jurorów wielu festiwali, m.in. Avignon/New York Film Festival, Cinequest Film Festival i Brooklyn International Film Festival, gdzie zdobywał nagrody dla najlepszego filmu.

Po filmie „Szeregowy Romeo”, Alan nakręcił jeszcze „Pięć tańców”, tytuł, który także znajduje się w dystrybucji Tongariro.

foto1 foto2 foto3
foto4 foto5 foto6