W kręgu

Image:

Prawdziwa historia walki o miłość.

Zurych, połowa lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn „Krąg”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy wśród osób związanych z magazynem dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.

Zobacz zwiastun

O FILMIE

Magazyn „Krąg” wydawany był od początku lat 40. przez stowarzyszenie, które było jedyną gejowską organizacją, jaka przetrwała nazistowską okupację. Największy rozkwit „Kręgu” przypadał na lata powojenne, kiedy magazyn kolportowany był do wielu krajów w Europie. Jego wydawcy słynęli również z wystawnych balów maskowych, na których co roku bawiło się blisko tysiąc osób.

Film „W kręgu” w reżyserii Stefana Haupta ukazuje historię miłości, która przetrwała dziesięciolecia. Tłem dla niej jest fascynujący świat jednej z pierwszych organizacji lgbt walczącej o prawa gejów. Reżyser wplata fragmenty rozmów z autentycznymi Ernstem i Roebim, którzy opowiadają o swojej miłości, strachu i odwadze.

Ernst Ostertag i Roebi Rapp byli gośćmi Festiwalu Berlinale, gdzie film zdobył Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama oraz Nagrodę Teddy dla najlepszego dokumentu. Byli również pierwszą parą, która zawarła związek partnerski w Szwajcarii.

NAGRODY

  • Berlinale Panorama - Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego
  • Berlinale - Nagroda Teddy dla najlepszego filmu dokumentalnego
  • Szwajcarska Nagroda Filmowa - Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Aktor i Aktor Drugoplanowy
  • Outfest Los Angeles - Nagroda Jury dla najlepszego filmu dokumentalnego

REŻYSER - STEFAN HAUPT

Stefan Haupt urodził się w Zurychu w 1961 roku. W latach 1985-1988 studiował edukację teatralną w Zurich Drama School. Od 1989 roku pracuje jako reżyser filmowy. W 1998 roku założył własną firmę produkcyjną Fontana Film. Debiut fabularny Stefana Haupta „Utopia Blues” zdobył między innymi Szwajcarską Nagrodę Filmową i Nagrodę Filmową Zurychu. Jego film dokumentalny „Elisabeth Kübler-Ross” do dzisiaj pozostaje najbardziej kasowym szwajcarskim dokumentem z ponad 300.000 sprzedanych biletów w całej Europie. W latach 2008-2010 Stefan Haupt był przewodniczącym Szwajcarskiego Stowarzyszenia Filmowców, a także członkiem rady fundacji Swiss Film. Stefan Haupt mieszka w Zurychu razem ze swoją żoną Eleni i czwórką dzieci.