ŻNIWA
Niemcy
dramat, 84 min, od 16 lat
poster
Opowieść o pierwszej miłości dwóch młodych praktykantów na farmie we wschodnich Niemczech. Po ciężkiej pracy na roli, Marco i Jakob jadą na jeden dzień do Berlina. Po tej przygodzie wszystko się zmienia. Sami są zdziwieni tym, że chcą pokazać światu swoje uczucie.ZOBACZ ZWIASTUNOPIS

Sześćdziesiąt kilometrów na południe od Berlina. Choć do stolicy jest tak niedaleko, życie płynie tutaj w zupełnie innym rytmie. Właśnie trwają żniwa, więc pracownicy gospodarstwa rolnego mają pełne ręce roboty. Jeden z nich, Marko (Lukas Steltner) jest skrytym, małomównym praktykantem. Unika kolegów, nie najlepiej radzi sobie w szkole, a czekają go egzaminy, które pozwolą mu zostać dyplomowanym rolnikiem.

Na farmie zjawia się nowy chłopak, Jakob (Kai-Michael Muller). W jego obecności Marko powoli zaczyna wychodzić ze swej skorupy. Jednak dopiero podczas krótkiego, jednodniowego wyjazdu do Berlina chłopcy odważą się ujawnić swoje uczucia. Łatwo być gejem w metropolii, lecz znacznie trudniej w małym miasteczku.

Benjamin Cantu w swoim debiutanckim filmie w oryginalny sposób łączy stylizowane na dokument zdjęcia z fabularną dramaturgią. Część osób występujących w filmie to mieszkańcy okolicznych miejscowości.

ŻNIWA otrzymały nagrodę czytelników miesięcznika „Siegessaule” podczas festiwalu Berlinale w 2011 roku.

foto1 foto2 foto3

BENJAMIN CANTU - REŻYSER

Reżyser i autor scenariusza Żniw. Urodził się w 1978 roku. Studiował animację w Potsdamie, a następnie reżyserię w Berlinie. Brał udział w EFA Master Class z Allanem Starskim. Podczas studiów przy współpracy z 3sat i Arte stworzył kilka filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. W 2008 roku otrzymał nagrodę Axel Springer dla młodych dziennikarzy za film Die Welt Gehoert Chaim. Żniwa to jego pierwszy film fabularny pełnometrażowy.

Kiedy prowadziłem badania do filmu i pomagałem na farmie, zdałem sobie sprawę, że mogę stworzyć film fabularny, którego ważną częścią będzie spotkanie prawdziwych ludzi, którzy tam pracują.Oni mnie bardzo interesują, szczególnie dlatego, że tak się różnimy. Oni w ogóle nie interesują się miastem, mimo że jest tak blisko. To jest niezwykłe. Historia opowiedziana w ŻNIWACH zbudowana jest na spotkaniach z tymi ludźmi, na tym, jak mówią, jak grają, jak reagują na siebie nawzajem.

Benjamin Cantu

RECENZJE

Twórcom udało się uniknąć najbardziej szablonowych chwytów. Film umieszcza fikcyjny wątek miłosny na tle dokumentalnym, co dodaje obrazowi realizmu i wzbogaca go o szczyptę ludowego poczucia humoru.
- Boyd van Hoeij, Variety -

Nic w tym filmie nie jest sztuczne ani wymuszone. Gdyby nie wyrazista fabuła, film mógłby bez problemu uchodzić za niezwykle wysmakowany, pozbawiony narracji dokument.

Sednem tego obrazu jest stopniowo odsłaniane piękno, które potrafi oczarować każdego. Niemal mistyczny klimat pozwala tej pozbawionej wielkich momentów kulminacyjnych opowieści wciągnąć widza całkowicie. Nieprzeciętny debiut.
- James Waygood, sosogay.org -

ŻNIWA to film nakręcony najrealistyczniej, jak się da. Na tyle jednak subtelny i wolny od sztampy, że świetnie się go ogląda. (…) Główni aktorzy spisali się bardzo dobrze. Wiele scen sprawia wrażenie improwizowanych. Moją ulubioną jest jednak ostatnia, w której prosty gest przytulenia potrafi przekazać więcej, niż można wyrazić słowami.
- alternatesexuality.blogspot.com -

ŻNIWA to piękna, skromna opowieść o pierwszej miłości, rozkwitającej wśród malowniczej niemieckiej wsi, a zarazem bardzo mocny debiut fabularny scenarzysty i reżysera Benjamina Cantu.
- thatgaymovie.com -

Rzadko bywa, że niewielkie oczekiwania wobec obrazu zderzają się z dziełem, które przerasta oczekiwania nawet najśmielsze i wykracza poza oklepane schematy danego gatunku. Pełne refleksji i świeże podejście do tematyki coming outu i nastoletniej miłości - to właśnie taki film.
- Richard Watts, ArtsHub Australia -

O niektórych filmach śni się długo, aż się w końcu ten właściwy znajdzie.
- Caroline M. Buck, Neues Deutschland -

Ten film bardzo poważnie traktuje relację, która powstaje między Marko a Jacobem. Codzienne obowiązki na farmie sprawiają, że ich seksualność nie jest czymś niezwykłym. I to właśnie jest w tym dobre.
- Cornelia Geissler, Berliner Zeitung -

foto4 foto5 foto6

PARTNERZY I PATRONAT MEDIALNY

tok fm Merlin.pl Goethe Institut Przegląd Filmaster Soul Magazine Portal Filmowy
students.pl dlastudenta.pl Independent queer.pl bearbook.pl homoseksualizm.pl OutFilm.pl
VICE Replika queercafe.pl homiki.pl Genders 5kg kultury