ZOSTAŃ ZE MNĄ
USA
dramat, 101 min
poster

ZOSTAŃ ZE MNĄ to pełna emocji i seksualnego napięcia opowieść o zmaganiach dwóch mieszkańców Nowego Jorku z miłością, przyjaźnią i uzależnieniem.

Nowojorskie środowisko artystyczne w latach 90-ych. Twórca filmów dokumentalnych Erik (znany z „Braterstwa” , nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Thure Lindhardt) i prawnik Paul (Zachary Booth, znany z prezentowanego w zeszłym roku w Wenecji „Czarnego konia”) umawiają się na przygodne spotkanie, z którego rodzi się prawdziwe uczucie. Na początku wszystko układa się świetnie, powoli jednak pojawiają się pierwsze rysy. W ich prawie dziesięcioletnim związku pełnym wzlotów, upadków i toksycznych relacji, Erik próbuje określać własne granice i walczyć o swoją godność, by pozostać w zgodzie ze sobą.

ZOBACZ ZWIASTUNO FILMIE

Światowa premiera filmu ZOSTAŃ ZE MNĄ odbyła się na festiwalu w Sundance (oficjalna selekcja). Na tegorocznym Berlinale film zdobył nagrodę Teddy. Reżyser i autor scenariusza Ira Sachs jest jednym z najwyżej cenionych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Nie ukrywa, że fabuła filmu w dużej mierze oparta została na jego własnych przeżyciach.

Autorem znakomitych zdjęć – zmysłowych, bazujących na ciepłym, intymnym oświetleniu – jest nominowany do Oscara Thimios Bakatakis, operator słynnych greckich filmów „Kieł” i „Attenberg”.

ZOSTAŃ ZE MNĄ to film wstrząsający i przepełniony romantyzmem, przemawiający do intuicji, ale też wielopoziomowy. Pozwala spojrzeć na miłość we wszystkich jej przejawach, również w tych najmroczniejszych.


foto4 foto5 foto6
foto1 foto2 foto3

RECENZJE

Zostań ze mną jest triumfem reżysera, który ma mocną pozycję w Sundance i jest następcą Gusa Van Santa.
- Łukasz Maciejewski, FILM -

Film Sachsa wykracza poza kontekst wyłącznie gejowski i może być odczytany jako uniwersalna refleksja nad naturą współczesnych związków międzyludzkich.
- Piotr Czerkawski, KINO -

Koniecznie trzeba zobaczyć
- David Fear, Time Out, New York -

Piękna choć bolesna historia. Film Sachsa jest faworytem do najlepszego amerykańskiego filmu roku.
- Eric Hynes, The Village Voice -

Zapomnijcie o Brokeback Mountain. Zostań ze mną to najbardziej poruszająca i pogmatwana gejowska love story naszych czasów!
- Dan Heching, NEXT Magazine -

Dodatkową przyjemnością z oglądania filmu Sachsa jest wciągający portret współczesnego Nowego Jorku. To głównie zasługa wspaniałej pracy greckiego operatora Thiomiosa Bakatakisa. Nie próbując niczego upiększać ani tworzyć hipsterskiej pocztówki, film pokazuje nowojorskie bary, restauracje, ulice, bloki i kluby nocne okiem artysty – malarza, w uwodzącej tonacji, opartej głównie na naturalnym świetle. A nieskrępowana wolność twórców w pokazaniu męskiego ciała i fizycznej bliskości to podejście , jakiego ciągle jest bardzo mało w amerykańskich filmach.
- David Rooney, Hollywood Reporter -

Zostań ze mną to piękna i bogata emocjonalnie historia. Gratulacje dla reżysera, że realistyczna love story nie ma przewidywalnego happy endu.
- Richard Watts, ArtsHub Australia -

O niektórych filmach śni się długo, aż się w końcu ten właściwy znajdzie.
- Jeanette D. Moses, SLUG Magazine -

PPARTNERZY I PATRONAT MEDIALNY

VICE Activist Soul Magazine dlastudenta.pl Filmaster HIRO          
queer.pl OutFilm.pl bearbook.pl Replika