Nić Śniadanie ze Scotem Zabiłem moją matkę

O NAS

Nasza działalność zrodziła się jednocześnie z buntu i z pasji filmowej.

Jeszcze do niedawna nikt nie sprowadzał do Polski kina gejowskiego i lesbijskiego, a przecież na świecie co roku powstają dziesiątki filmów tego gatunku. Do naszego kraju trafiały jedynie nieliczne tytuły, przy promocji których dystrybutorzy zwykle przemilczali wątki homoseksualne. Z tego powodu polski widz praktycznie nie miał dostępu do sztuki tworzonej w oparciu o przeżycia gejów i lesbijek.

A jest to twórczość bogata, różnorodna i wartościowa. Choć portretuje życie mniejszości seksualnych, niejednokrotnie posiada wymiar uniwersalny. Często opowiada o doświadczaniu inności, pokonywaniu wewnętrznych napięć, wyzwalaniu się z opresji kultury i narzuconych norm obyczajowych. Filmy te oddają głos osobom, które w kulturze głównego nurtu są nieobecne lub przedstawiane stereotypowo i karykaturalnie.

Większość tych filmów została nakręcona przez samych gejów i lesbijki, którzy w barwny sposób opowiadają o swoim świecie, walce i pragnieniach.

Wartość kina gejowskiego polega właśnie na tym specjalnym, wrażliwym spojrzeniu. Jest ono czasami sensualne, nakierowane na zmysły, a czasami odrzucając estetyzację i wszelkie oceny, poszukuje prostej prawdy o człowieku. Chcemy przybliżyć to kino i sprawić, by było ono dostępne w naszym kraju dla każdego, kto odważy się po nie sięgnąć.

sierpień 2010