Mandarynka

Image:

Transseksualna prostytutka Sin-Dee wychodzi z aresztu i dowiaduje się od swojej najlepszej przyjaciółki, że jej chłopak ją zdradził, w dodatku z biologiczną kobietą. Wściekła, ale cały czas na wysokich szpilkach, dumnie przemierza zakazane ulice Los Angeles aby go odnaleźć i zawalczyć o swój związek. Jest Wigilia Bożego Narodzenia.

„Mandarynka” to błyskotliwa komedia o dumnych i silnych dziewczynach, które zawsze trzymają się razem i pomimo swojej sytuacji życiowej nigdy nie tracą poczucia humoru. To daleka od tradycyjnej, ale równie poruszająca opowieść wigilijna o prawdziwej przyjaźni i poszukiwaniu miłości.

Zobacz zwiastun

O FILMIE

MANDARYNKA to niskobudżetowy, niezależny film, który nakręcony został bez użycia profesjonalnej kamery. W zdjęciach wykorzystano tylko trzy iPhone'y 5 ze stabilizatorem i tanim oprogramowaniem, a jedynym zaawansowanym sprzętem były wypożyczone, prototypowe obiektywy. Z dokumentalną autentycznością, ale i z humorem rodem ze świata Quentina Tarantino, film Seana Baker'a pokazuje szalone, uliczne życie uboższej części mieszkańców Los Angeles. Tytuł nawiązuje do silnego, intensywnego i słodkiego wrażenia, które daje zarówno owoc, jak i sam jego kolor. Reżyser wskazuje, że przymiotniki te równie dobrze odnoszą się też do głównych bohaterek, które mają wyjątkowo barwną osobowość. Gorzki posmak mandarynki, który zostaje niekiedy na języku przyrównuje z kolei do trudnej sytuacji osób transgenderowych, które wciąż znajdują się w bardzo trudnej sytuacji (jak mówią najnowsze badania, w Stanach ilość morderstw na takich osobach wzrostła w ostatnim roku o 13 procent).

NAGRODY

  • Sundance Film Festival - oficjalna selekcja
  • Karlovy Vary International Film Festival: zwycięstwo – Independent Camera – Sean Baker
  • London Film Festival: nominacja – Best Film – Sean Baker
  • Palm Springs International Film Festival: zwycięstwo – Directors to Watch – Sean Baker
  • Rio de Janeiro International Film Festival: zwycięstwo – Felix Award: Prêmio Félix – Best Fiction Film
  • Deauville Film Festival: zwycięstwo - Jury Prize - Sean Baker; Nominacja - Grand Special Prize - Sean Baker
  • Gotham Awards: nominacja – Best Breakthrough Actor – Kitana Kiki Rodriguez i Mya Taylor; nominacja – Best Film – Sean Baker
  • Oldenburg Film Festival: nominacja – German Independence Audience Award – Sean Baker
  • Sydney Film Festival: nominacja – Syndey Film Prize, Best Film – Sean Baker
  • Traverse Film Festival: zwycięstwo – Stanley Kubrick Award – Sean Baker